Back
Certified Pre-Owned
5719-10G-010_1
5719-10G-010_2
5719-10G-010_3
5719-10G-010_4
5719-10G-010_6
Patek Philippe Nautilus
  • 5719/10G-010
  • Z101545
Array
[sMinBasketPrice] => 150
[sMaxBasketPrice] => 50000
1
Delivery:
6 - 8 weeks
We do not have this watch in stock.
We usually obtain the watch from our extensive dealer network within 6 - 8 weeks for you.
Shipping: Free shipping within Germany , 100% insured shipping
Condition:
Unworn
Unworn The pre-owner has never worn the watch. The watch is in mint condition.
Very Good The watch is in very good condition. It has no or minor signs of wear.
Good The watch is in good condition. The signs of wear are reasonable for its age.
Uhrinstinkt Warranty:
12 Monate
Original warranty:
5 years
Warranty date:
2025
Original Box:
Ja
Original Papers:
Ja
New
100% authentic
Full set
21 days right of return
Verified quality
Top reviews
Patek Philippe Nautilus 5719/10G-010 more
Patek Philippe Nautilus 5719/10G-010
Functions
Center second, Date
Characteristics
Diamond studded
Manufacturer numbers
5719/10G-010, 571910G010
Type Mens watch
Case material 18kt white gold
Dial pavé
Case dimension 40,00 mm
Strap 18kt white gold
Clasp Folding clasp
Clasp material 18kt white gold
Movement Automatic
Caliber 26-330 S C
Power reserve max. 45 h
Vibration 28.800 /h
Crystal Sapphire glass
Waterproof 30 m
30 m / 3 bar / 3 atm: Erlaubt leichten Spritzwasserschutz
50 m / 5 bar / 5 atm: Erlaubt Wasserkontakt - Duschen ist möglich
100 m / 10 bar / 10 atm: Erlaubt Schwimmen
200 m / 20 bar / 20 atm: Erlaubt Schnorcheln/Tauchen in geringer Tiefe
500 m / 50 bar / 50 atm: Erlaubt Wassersport/Tauchsport in größerer Tiefe
Wir verwenden die Wasserdichtigkeitsangabe des Herstellers. Die Meter-Angabe bezieht sich nicht auf eine Tauchtiefe, sondern auf den Prüfdruck, welcher im Rahmen der Wasserdichtigkeitsprüfung angewendet wurde.Bei Schwimmbewegungen oder unter einem Wasserstrahl (z. B. beim Duschen oder Händewaschen) können Druckspitzen entstehen. Die Uhr wird an den betroffenen Stellen hierbei deutlich stärker belastet, als es die Eintauchtiefe vermuten lässt. Erst ab der Klassifizierung 50 m / 5 bar / 5 atm kann von einer wasserdichten Uhr gesprochen werden (Duschen möglich). Ab der Klassifizierung 100 m / 10 bar / 10 atm kann die Uhr auch beim Schwimmen verwendet werden.
Your payment options
easy_credit_ratenkauf_logo
bitpay
Wire payment
Cash payment
Payment
Germany
Goods are always shipped free of charge within Germany.
European Union (EU)
Even within the EU we ship a lot of pieces for free.
If the shipment is free of charges you can check next to the watch on the article page.
Rest of the world (export)
You can reach our service team Mon. - Fri. from 9:00-18:00 h.
Contact form
E-Mail: support@uhrinstinkt.de
Phone: +49 9122 999900-7
Shipping procedure – secure and fast
fedex-express-6-Kopie6364ebaf3d890
Delivery is made Monday - Friday during day time or with DHL also on Saturday morning.
Within Germany, the delivery period is 1-2 working days and throughout the EU 1-3 working days.
Express delivery/preferred date
Contact form
E-Mail: info@uhrinstinkt.de
Phone: +49 9122 999900-0
Warranty
Uhrinstinkt warranty service
Guarantee
Reasons to buy
100% authentic watches coming in the full set.