window.ga=window.ga||function(){(ga.q=ga.q||[]).push(arguments)};ga.l=+new Date; ga('create', 'UA-29724315-2', 'auto'); ga('set', 'forceSSL', true); ga('set', 'anonymizeIp', true); ga('require', 'displayfeatures'); ga('require', 'cleanUrlTracker'); ga('require', 'outboundLinkTracker'); ga('require', 'ec'); ga('send', 'pageview'); ga('set', 'nonInteraction', true); setTimeout("ga('send', 'event', 'read', '20 seconds')", 20000); Omega De Ville Tresor Co-Axial Master Chronometer 40 mm 435.13.40.21.03.001 | Uhrinstinkt
Back
SALE
435.13.40.21.03.001-PL118940_01
435.13.40.21.03.001-PL118940_04
435.13.40.21.03.001-PL118940_05
435.13.40.21.03.001-PL118940_03
New
100% authentic
Full set
21 days right of return
Verified quality
Top reviews
Omega De Ville Tresor Co-Axial Master Chronometer 40 mm
  • PL118940
Array
[sMinBasketPrice] => 150
[sMaxBasketPrice] => 50000
1
mehr Infos zum Ratenkauf
Delivery: Only 1x left in stock
Shipping: Free shipping within Germany , 100% insured shipping
Condition:
Neu
Year:
2025
Original Box:
Ja
Original Papers:
Ja
New
100% authentic
Full set
21 days right of return
Verified quality
Top reviews
Omega De Ville Tresor Co-Axial Master Chronometer 40 mm with the reference no.... more
Date of purchase: 05.2025
Omega De Ville Tresor Co-Axial Master Chronometer 40 mm with the reference no. 435.13.40.21.03.001 being an exclusive offer on uhrinstinkt.com
Delivery
New watch, full set including box, warranty card and papers.
Functions
Center second, Date
Characteristics
Chronometer
Manufacturer numbers
Type Mens watch
Case material Stainless steel
Dial Blue
Case dimension 40,00 mm
Strap Crocodile leather
Clasp Pin buckle
Clasp material Stainless steel
Movement Manual wind
Caliber 8910
Power reserve 72 h
Crystal Sapphire glass
Waterproof 30 m
30 m / 3 bar / 3 atm: Erlaubt leichten Spritzwasserschutz
50 m / 5 bar / 5 atm: Erlaubt Wasserkontakt - Duschen ist möglich
100 m / 10 bar / 10 atm: Erlaubt Schwimmen
200 m / 20 bar / 20 atm: Erlaubt Schnorcheln/Tauchen in geringer Tiefe
500 m / 50 bar / 50 atm: Erlaubt Wassersport/Tauchsport in größerer Tiefe
Wir verwenden die Wasserdichtigkeitsangabe des Herstellers. Die Meter-Angabe bezieht sich nicht auf eine Tauchtiefe, sondern auf den Prüfdruck, welcher im Rahmen der Wasserdichtigkeitsprüfung angewendet wurde.Bei Schwimmbewegungen oder unter einem Wasserstrahl (z. B. beim Duschen oder Händewaschen) können Druckspitzen entstehen. Die Uhr wird an den betroffenen Stellen hierbei deutlich stärker belastet, als es die Eintauchtiefe vermuten lässt. Erst ab der Klassifizierung 50 m / 5 bar / 5 atm kann von einer wasserdichten Uhr gesprochen werden (Duschen möglich). Ab der Klassifizierung 100 m / 10 bar / 10 atm kann die Uhr auch beim Schwimmen verwendet werden.
Your payment options
easy_credit_ratenkauf_logo
bitpay
Wire payment
Cash payment
Payment
Germany
Goods are always shipped free of charge within Germany.
European Union (EU)
Even within the EU we ship a lot of pieces for free.
If the shipment is free of charges you can check next to the watch on the article page.
Rest of the world (export)
You can reach our service team Mon. - Fri. from 9:00-18:00 h.
Contact form
E-Mail: support@uhrinstinkt.de
Phone: +49 9122 999900-7
Shipping procedure – secure and fast
fedex-express-6-Kopie6364ebaf3d890
Delivery is made Monday - Friday during day time or with DHL also on Saturday morning.
Within Germany, the delivery period is 1-2 working days and throughout the EU 1-3 working days.
Express delivery/preferred date
Contact form
E-Mail: info@uhrinstinkt.de
Phone: +49 9122 999900-0
Warranty
Uhrinstinkt warranty service
Guarantee
Reasons to buy
100% authentic watches coming in the full set.
21 days right to return (instead of 14 days by German law). One week more to make your decision.
Safe payment options and the highest standards in data processing.
Free bracelet adjustment by request.
Uhrinstinkt repects your privacy. You'll never receive adverse mails, emails or phone calls.
Excellent customer reviews prove our quality.
Want to learn more about this item?
Preview:
The fields marked with * are required.
Similar items
Certified Pre-Owned
428.18.36.60.03.001-PLX501726_01
in stock
Omega De Ville Tresor Quartz 36 mm
435-18-40-21-02-001.jpg
428-57-36-60-04-001.jpg