window.ga=window.ga||function(){(ga.q=ga.q||[]).push(arguments)};ga.l=+new Date; ga('create', 'UA-29724315-2', 'auto'); ga('set', 'forceSSL', true); ga('set', 'anonymizeIp', true); ga('require', 'displayfeatures'); ga('require', 'cleanUrlTracker'); ga('require', 'outboundLinkTracker'); ga('require', 'ec'); ga('send', 'pageview'); ga('set', 'nonInteraction', true); setTimeout("ga('send', 'event', 'read', '20 seconds')", 20000); Omega De Ville Tresor Quartz 36 mm 428.18.36.60.05.002 | Uhrinstinkt
Back
SALE
428.18.36.60.05.002-PL118896_01
428.18.36.60.05.002-PL118896_04
428.18.36.60.05.002-PL118896_05
428.18.36.60.05.002-PL118896_03
New
100% authentic
Full set
21 days right of return
Verified quality
Top reviews
Omega De Ville Tresor Quartz 36 mm
  • PL118896
Array
[sMinBasketPrice] => 150
[sMaxBasketPrice] => 50000
1
mehr Infos zum Ratenkauf
Availability on request
Shipping: Free shipping within Germany , 100% insured shipping
Condition:
Neu
Year:
2026
Original Box:
Ja
Original Papers:
Ja
New
100% authentic
Full set
21 days right of return
Verified quality
Top reviews
Omega De Ville Tresor Quartz 36 mm with the reference 428.18.36.60.05.002 being an exclusive... more
Omega De Ville Tresor Quartz 36 mm with the reference 428.18.36.60.05.002 being an exclusive offer on uhrinstinkt.com
Delivery
New watch, full set including box, warranty card and papers.
Characteristics
Diamond studded
Manufacturer numbers
Type Ladies watch
Case material Stainless steel
Dial White
Case dimension 36,00 mm
Strap Leather
Clasp Pin buckle
Clasp material Stainless steel
Movement Quartz
Caliber 4061
Crystal Sapphire glass
Waterproof 30 m
30 m / 3 bar / 3 atm: Erlaubt leichten Spritzwasserschutz
50 m / 5 bar / 5 atm: Erlaubt Wasserkontakt - Duschen ist möglich
100 m / 10 bar / 10 atm: Erlaubt Schwimmen
200 m / 20 bar / 20 atm: Erlaubt Schnorcheln/Tauchen in geringer Tiefe
500 m / 50 bar / 50 atm: Erlaubt Wassersport/Tauchsport in größerer Tiefe
Wir verwenden die Wasserdichtigkeitsangabe des Herstellers. Die Meter-Angabe bezieht sich nicht auf eine Tauchtiefe, sondern auf den Prüfdruck, welcher im Rahmen der Wasserdichtigkeitsprüfung angewendet wurde.Bei Schwimmbewegungen oder unter einem Wasserstrahl (z. B. beim Duschen oder Händewaschen) können Druckspitzen entstehen. Die Uhr wird an den betroffenen Stellen hierbei deutlich stärker belastet, als es die Eintauchtiefe vermuten lässt. Erst ab der Klassifizierung 50 m / 5 bar / 5 atm kann von einer wasserdichten Uhr gesprochen werden (Duschen möglich). Ab der Klassifizierung 100 m / 10 bar / 10 atm kann die Uhr auch beim Schwimmen verwendet werden.
Your payment options
easy_credit_ratenkauf_logo
bitpay
Wire payment
Cash payment
Payment
Germany
Goods are always shipped free of charge within Germany.
European Union (EU)
Even within the EU we ship a lot of pieces for free.
If the shipment is free of charges you can check next to the watch on the article page.
Rest of the world (export)
You can reach our service team Mon. - Fri. from 9:00-18:00 h.
Contact form
E-Mail: support@uhrinstinkt.de
Phone: +49 9122 999900-7
Shipping procedure – secure and fast
fedex-express-6-Kopie6364ebaf3d890
Delivery is made Monday - Friday during day time or with DHL also on Saturday morning.
Within Germany, the delivery period is 1-2 working days and throughout the EU 1-3 working days.
Express delivery/preferred date
Contact form
E-Mail: info@uhrinstinkt.de
Phone: +49 9122 999900-0
Warranty
Uhrinstinkt warranty service
Guarantee
Reasons to buy
100% authentic watches coming in the full set.
21 days right to return (instead of 14 days by German law). One week more to make your decision.
Safe payment options and the highest standards in data processing.
Free bracelet adjustment by request.
Uhrinstinkt repects your privacy. You'll never receive adverse mails, emails or phone calls.
Excellent customer reviews prove our quality.
Want to learn more about this item?
Preview:
The fields marked with * are required.
Similar items
Certified Pre-Owned
428.18.36.60.03.001-PLX501726_01
in stock
SALE
435.13.40.21.03.001-PL118940_01
in stock
Omega De Ville Tresor Co-Axial Master Chronometer 40 mm
435-18-40-21-02-001.jpg
428-57-36-60-04-001.jpg